Εθνικός Νέας Τραπεζούντας - Διγενής Αλωνίων 3-0, για την 7η αγωνιστική της Γ΄Ερασιτεχνικής κατηγορίας Πιερίας.

Ένα δυνατό παιχνίδι έγινε στον Κορινό ανάμεσα στον Εθνικό Νέας Τραπεζούντας με τον Διγενή Αλωνίων και την επικράτηση του Εθνικού με 3-0 και το σκαρφάλωμά της στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Εθνικός Νέας Τραπεζούντας ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι με τον Διγενή Αλωνίων.

Μετά το στραπάτσο της προηγούμενης εβδομάδας (5-5 εκτός με Αγ. Δημήτριο) ο Εθνικός επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Ο γηπεδούχος ξεκίνησε πιο δυνατά κ επιθετικά από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Στο 18' ο Κωνσταντινίδης άνοιξε το σκορ και στο 26' ο Αραβίδης έδωσε προβάδισμα 2 τερμάτων με υπέροχο πλασέ στο "παραθυράκι".

Ένα ημίχρονο όχι τόσο καλό αφού οι τελικές ήταν λιγοστές και για τις δυο ομάδες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μάκης Κωνσταντινίδης πέρασε τον πολύ έμπειρο Λάζο Παπαδόπουλο και η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε.

Δημιουργήθηκαν πολλά ρήγματα στην άμυνα των Αλωνίων και βρήκαν χώρο περισσότερο τα χαφ. Ο Γιώργος Κωνσταντινίδης πυροβόλησε για ακόμη μια φορά, αυτή την φορά το έκανε με έναν "κεραυνό" 30 μέτρων στο 68' λεπτό της αναμέτρησης.

Από εκεί και στο εξής χάθηκαν οι όσες ελπίδες είχαν οι φιλοξενούμενοι για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Μουσταφά και Σπανός ήταν οι δυο τελευταίες αλλαγές.

Επόμενη αγωνιστική για τον Εθνικό Ν. Τραπεζούντας οι Διόσκουροι σε εκτός έδρας αναμέτρηση.

Ο αγώνας διεξήχθη στο δημοτικό στάδιο του Κορινού.

Εθνικός Νέας Τραπεζούντας(Μάκης Κωνσταντινίδης): 1. Αγοραστός Νίκος 2. Tερζίδης  Περικλής 3. Παπαδόπουλος Μίμης 4. Αντωνιάδης Μιχάλης 5. Μούκας Νίκος 6. Μιχαηλίδης Αλέξανδρος 7. Τερζίδης Χρήστος(63΄Παπαδόπουλος Λάζος) 8. Λυκίδης Ανέστης 9. Παπαδόπουλος Βασίλης(78΄ Μουσταφά Μπονι)  10. Κωνσταντινίδης Γιώργος 11. Αραβίδης Γιώργος(86΄ Σπανός Παναγιώτης)