Πρωτάθλημα Β΄ΕΠΣ Φλώρινας:Eλπίδες Αμυνταίου - Μ. Αλέξανδρος Αετού 4-2

Πρεμιέρα σήμερα για το πρωτάθλημα του νοτίου ομίλου της Β΄Ερασιτεχνικής  Φλώρινας  στο ΔΑΚ Αμυνταίου για τις Ελπίδες Αμυνταίου εναντίον του Μ. Αλέξανδρου Αετού.

Ένα παιχνίδι συναρπαστικό που τα είχε όλα: πολλά γκολ, δοκάρια και ανατροπή όπου στο τέλος  οι Ελπίδες έφυγαν με το νικηφόρο αποτέλεσμα.
Να θυμίσουμε ότι οι φετινές Ελπίδες αποτελούνται στον κύριο κορμό τους από το περσινό παιδικό τμήμα των ακαδημιών του Ερμή και πως ο ηλικιακός μέσος όρος των ποδοσφαιριστών είναι τα 16 έτη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αετός μπήκε καλύτερα σκοράροντας στο 23΄ όπου ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ελπίδες πάτησαν καλύτερα στο γήπεδο, κυκλοφόρησαν  την μπάλα αλλά στο 58΄ βρέθηκαν να χάνουν με 0-2.

Από κει μετά και για ένα τέταρτο οι Ελπίδες πίεζαν ασφυκτικά και η μία φάση διαδέχονταν την άλλη χωρίς όμως αποτέλεσμα και επικρατούσε η αίσθηση ότι ο Αετός θα φύγει με την νίκη από το γήπεδο.  Οι Ελπίδες όμως είχαν διαφορετική άποψη και μέσα σε ένα εκρηκτικό 12 λέπτο καθάρισαν το ματς, επικρατώντας του Αετού με 4-2.

Πολύ καλή η διαιτησία του Μπαλάκα καθώς και των βοηθών του.

Οι καλύτερες φάσεις:

Στο 17΄ σουτ δυνατό ο Μηνάς έξω από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Αετού.

Στο 23΄ γκολ για τον Αετό ο Πετρόπουλος και το 0-1 είναι γεγονός.

Στο 27΄ δυνατό σουτ ο Κοντοσώρος έξω από την μεγάλη περιοχή, λίγο άουτ.

Στο 28΄ σουτ του Τρυπένη μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Αετού.

Στο 30΄ εκτέλεσε φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή ο Ακριτίδης, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Αετού.

Στο 39΄ εκτέλεσε φάουλ ο Σεϊταρίδης λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και έπιασε σουτ ο Μηνάς που πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Στο 44΄ σουτ του Τρυπένη αποκρούει ο αμυντικός και η μπάλα καταλήγει στο αριστερό δοκάρι και κόρνερ.

Στο 45΄ εκτέλεσε φάουλ ο Σεϊταρίδης, κεφαλιά του Τρυπένη και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.

Στο 45΄+ σουτ του Κοντοσώρου και απέκρουσε ο τερματοφύλακας σε κόρνερ.

Στο 46΄ στην θέση του Γρομπανόπουλου πέρασε ο Κοάτσης.

Στο 50΄ η πρώτη καλύτερη φάση για τις Ελπίδες με σουτ του  Ακριτίδη να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.

Στο 56΄ πέρασε στον αγώνα ο Δανιηλίδης στην θέση του Σεϊταρίδη.

Στο 58΄ διπλασίασε τα τέρματα του ο Αετός με τον Πετρόπουλο και πάλι.

Στο 60΄ πέρασε ο Ρωμανίδης στην θέση του Τρυπένη.

Στο 67΄ πλάγιο σουτ του Ακριτίδη και η μπάλα στο δοκάρι.

Στο 75΄ σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του Δανιηλίδη, στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.

Στο 78΄ ασίστ του Κοάτση μέσα  στην μικρή περιοχή στον  Ακριτίδη όπου μείωσε σε  1-2.

Στο 81΄ σουτ του Δανιηλίδη λίγο άουτ.

Στο 83΄ εκτέλεσε φάουλ ο Κοάτσης, απέκρουσε ο τερματοφύλακας και από κοντά σουτ ο Δανιηλίδης στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.

Στο 85΄ εκτέλεση κόρνερ από τον Κοντοσώρο, πιάνει  κεφαλιά ο Ρωμανίδης και το 2-2 είναι γεγονός.

Στο 86΄ σουτ του Κοντοσώρου στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.

Στο 87΄ δυνατό σουτ του Παραστατίδη στα δίχτυα γράφοντας το 3-2.

Στο 90΄ δυνατό φαλτσαριστό σουτ του Ακριτίδη στην πάνω  αριστερή γωνία του τερματοφύλακα, γράφοντας το τελικό 4-2.

Ελπίδες Αμυνταίου(Ανδρέας Τεκίδης): 1. Τουρούτογλου, 2. Σεϊταρίδης(Δανιηλίδης), 3. Κοσαρλίδης, 4. Μηνάς, 5. Ζήσης, 6. Μπερμπερίδης, 7. Παραστατίδης, 8. Κοντοσώρος, 9. Τρυπένης(Ρωμανίδης), 10. Ακριτίδης, 11. Γρομπανόπουλος(Κοάτσης)