Πιερικός Αστήρ Κ. Αγιάννη - Θερμαϊκός Κορινού 1-3, για την 5η αγωνιστική Β΄Ε.Π.Σ.

Ντέρμπι πρωτοπόρων το σημερινό στον Κ. Αγιάννη, με τον Θερμαϊκό να σκαρφαλώνει  επάξια στην κορυφή  της βαθμολογίας, ‘’γκρεμίζοντας’’ τον μέχρι  τώρα πρωτοπόρο Πιερικό Αστήρ Κ. Αγιάννη.

Ένα παιχνίδι που τα είχε όλα: ανατροπή, δοκάρι, πέναλτι, αποβολή και το κοντράστ των συναισθημάτων στο κατακόρυφο.

Το παιχνίδι μέχρι και  το πρώτο 15΄ ήταν ισορροπημένο, με τις ομάδες να παίζουν αναγνωριστικά.

Στο 17' προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, με κεφαλιά του Πασχάλη Δημόπουλου έπειτα από επαναφορά της μπάλας από το οριζόντιο δοκάρι, κάνοντας το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο 25΄ αναγκαστική αλλαγή για τον Θερμαϊκό Κορινού, όπου στη θέση του Ζαπουνίδη περνάει ο Στεφανίδης, λόγω πιθανής θλάσης του πρώτου.

Στη συνέχεια και μέχρι την λήξη του ημιχρόνου ο Θερμαϊκός ανέβασε ρυθμούς και έκανε 2-3 φάσεις χωρίς όμως να πετυχαίνει δίκτυα, αλλά και ο γηπεδούχος από το γκολ και μετά δεν απείλησε με αξιώσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ρούλης Παπαδόπουλος ξεκίνησε στο παιχνίδι  τον Βαρμάζη που πήρε την  θέση του Κοσμάογλου.

Στο 52' ο Κατσούλης  με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφαρίζει για τον Κορινό, που έχει ανεβάσει στροφές.

Στο 60΄ ο Γιάννης Παπαδόπουλος μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια πέρασε έξω από την περιοχή όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε μέσα στην περιοχή κ πλάσαρε στην γωνία στου ανήμπορου να αντιδράσει Οκοτσόγλου γράφοντας το 1-2.

Στο 67΄ο σκόρερ των γηπεδούχων Δημόπουλος, δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Στο 78' ο Θερμαϊκός κερδίζει πέναλτι με τον  Βαρμάζη που ανατράπηκε εντός της περιοχής. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Μαυρίδης, που ατύχησε να χριστεί σκόρερ μιας και είχε απέναντί του  τον πολύ καλό σήμερα Οκουτσόγλου ο οποίος και απέκρουσε το πέναλτι.

Αυτό που δεν κατάφερε νωρίτερα ο Μαυρίδης το έκανε  ο Βαρμάζης στο 87' με ωραίο διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό σκορ 1-3.

Την νίκη οι ποδοσφαιριστές την αφιερώνουν στον Γιάννη Ελευθεριάδη, που τραυματίστηκε στον προηγούμενο αγώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Πιερικός Αστήρ Κ. Αγιάννη: Οκουτσόγλου, Αμανατίδης, υφαντίδης, Χρηστίδης, Λαζίδης(74΄Β. Εφραιμίδης),Γ. Εφραιμίδης(25΄Μυρωτής), Μπαράς, Χρυσόπουλος, Δημόπουλος, Χαριεσβίλι(64΄Παπαργυρόπουλος), Καλαϊτζίδης

Θερμαϊκός Κορινού: Ευαγγέλου, Μαυρίδης, Τσέργας, Πολιτίδης, Μαυρίδης    Σπανός,Παπαδόπουλος,Χνούδας(75΄Ορφανίδης),Κοσμάογλου(46΄Βαρμάζης)Κατσούλης,